W dniach 13–14 września 2025 r. na wodach Zatoki Gdańskiej odbyły się jubileuszowe regaty Puchar Opti Gdynia 2025, w których rywalizowało 127 młodych żeglarzy w wieku 7–15 lat z 15 klubów sportowych z całej Polski. Zmagania odbywały się w zmiennych i wymagających warunkach, które podkreśliły sportowy charakter zawodów. Emocji nie brakowało, a młodzi żeglarze pokazali ogromny hart ducha i sportową klasę.

Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Pola Woszczak z Sailing Legia Warszawa, zdobywając główne trofeum – Puchar Opti Gdynia, ufundowany przez Prezydent Miasta Gdyni – Aleksandra Kosiorek, która objęła wydarzenie patronatem honorowym.

W ceremonii ogłoszenia wyników i wręczenia nagród, wśród wielu znakomitych gości, udział wzięli m.in.:

– Jagna Ogonowska, Zastępca Dyrektora Gdyńskie Centrum Sportu

– Zdzisław Staniul, wybitny trener i dwukrotny olimpijczyk z Barcelony i Atlanty w klasie 470, szkoleniowiec kilkunastu medalistów mistrzostw świata i Europy w klasie Optimist, trener srebrnych medalistek z Tokio oraz kadry narodowej ILCA 6, który przekazał dla najmłodszych zawodników specjalne znaczki olimpijskie z Tokio oraz autorską fachową literaturę dla zwyciężczyni regat.

– Katarzyna Dłutowska – otrzymała specjalne wyróżnienie za wieloletnią, najdłuższą w historii Klubu pracę, ogromne zaangażowanie i pełne poświęcenie dla najmłodszych żeglarzy w Szkółce Opti Gdynia. To właśnie początkowy etap szkolenia jest najtrudniejszy, a niewielu trenerów posiada umiejętności pracy z najmłodszymi dziećmi. Kompetencje Trenerki Kasi (TKJNL) w tym zakresie są wyjątkowe – to dzięki niej w Klubie jest dziś tak wielu świetnych zawodników, odnoszących sukcesy już w pierwszych latach swojej sportowej kariery, którzy pozostają w Klubie na długie lata.

25 lat istnienia naszego Klubu to niełatwa, zmienna, ale niezwykle fascynująca droga. Przez ten czas wychowaliśmy setki młodych żeglarzy – od pierwszych kroków w małych Optimistach, po starty w najważniejszych regatach w kraju i na świecie. – powiedział Arkadiusz Komorowski, współzałożyciel i Prezes Zarządu Klubu Opti Gdynia – Największą satysfakcję daje nam fakt, że sukcesy sportowe naszych zawodników przekładają się także na ich późniejsze sukcesy życiowe, budując charakter, odporność i siłę całych rodzin. To najlepszy dowód, że warto było podjąć to wyzwanie i że żeglarstwo w Gdyni ma przed sobą jeszcze wiele wspaniałych lat. – Dodał Arkadiusz Komorowski.

Wyniki w poszczególnych grupach wiekowych:

Grupa B:

Chłopcy

  1. Mateusz Skowroński, Klub Opti Gdynia
  2. Jan Zahuta, YKP GDYNIA
  3. Alex Miętkowski, Optimist CHKŻ Chojnice

Dziewczęta

  1. Pola Woszczak, Sailing Legia Warszawa
  2. Patrycja Pietuszko, Sailing Legia Warszawa
  3. Elisa Mouton, YKP Gdynia

Chłopcy 10 lat

  1. Igor Bukowski, Opti Gdynia
  2. Igor Struś, YKP Gdynia
  3. David Khatsko, AZS Uniwersytet Warszawski

Dziewczęta 10 lat

  1. Marcelina Rzepecka, YKP Gdynia
  2. Maria Komorowska, Opti Gdynia
  3. Helena Kucel, Opti Gdynia

Chłopcy 9 lat

  1. Karol Grześ, KS AZS AWFiS Gdańsk
  2. Paweł Frydrychowicz, KS AZS AWFiS Gdańsk
  3. Michał Ślusarski, AZS Uniwersytet Warszawski

Dziewczęta 9 lat

  1. Julia Saj, Opti Gdynia
  2. Klara Dalszewska, MKŻ Arka Gdynia
  3. Mia Wyżychowska, Opti Gdynia

Chłopcy 8 lat

  1. Filip Rybak, Opti Gdynia
  2. Wojciech Kaczmarek, MKŻ Arka Gdynia

Dziewczęta 8 lat

  1. Hanna Ślesicka, YKP Gdynia
  2. Cecylia Kubik, YKP Gdynia
  3. Zofia Zahuta, Yacht Klub Stal Gdynia

Grupa A:

Chłopcy

  1. Stanisław Kalk, Opti Gdynia
  2. Olivier Wyżychowski, Opti Gdynia
  3. Hugo Milinkiewicz, KS Zatoka Puck

Dziewczęta

  1. Lena Herba, Opti Gdynia
  2. Maja Janus, Opti Gdynia
  3. Natalia Jasicka, Opli Gdynia

Najmłodsi zawodnicy

– Anastazja Stosio, Opti Gdynia, 7 lat

– Wojciech Kaczmarek, MKŻ Arka Gdynia, 8 lat

Klasyfikacja drużynowa:

  1. YKP Gdynia
  2. Opti Gdynia
  3. Sailing Legia warszawa

Pełne wyniki dostępne są w serwisie PSKO: https://portal2.psko.pl/regaty/puchar-opti-2025/wyniki/opp-b

Dziękujemy partnerom i fundatorom nagród:

Gdynia, JSAIL Mariusz Juszczak, MOŻE KAWY?, Gdyńska Palarnia Kawy, Psycholog sportu Agnieszka Łądka-Barańska, Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist, Sailingnet, a także niezastąpionym zaangażowanym rodzicom i trenerom.

Uczniowski Klub Żeglarski Opti Gdynia, który obchodzi 25-lecie powstania, od lat należy do ścisłej czołówki polskich klubów żeglarskich w klasie Optimist. Wychowankowie UKŻ Opti Gdynia reprezentują nasze miasto, region i kraj, zajmując czołowe miejsca w regatach krajowych i międzynarodowych, w rankingach Polskiego  Stowarzyszenia Klasy Optimist, a także w Systemie Sportu Młodzieżowego prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Polecamy
Przekaż 1,5 %

PSKO - Stowarzyszenie pożytku publicznego.

Przekaż 1.5 % z podatku.
KRS 0000112518
Konto: SANTANDER BANK POLSKA
38 1090 2268 0000 0001 3364 2306